selektor - znacznik. do ktorego stosujemy stylów (np.: h1, p, td itp.) np.:
body { background-color: #ff0000; color: blue; }
W sekcji <head> dodaj linię:
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="styl.css">
Utwórz plik strony internetowej z podstawową struktura strony w języku HTML. Zapisz go w "osobistym folderze". Uzupełnij zapis w pliku o linię:
<link rel="stylesheet" type"text/css" href="styl.css">.
Następnie utwórz plik o nazwie: "styl.css" i zapisz go w folderze osobistym (tym samym, w którym zapisano plik html.
Uzupełnij plik styl.css o nastepujaca treść:
body { background-color: #ff0000; color: blue; }
Zmodyfikuj plik z ćwiczenia 1 (style.css) zmieniając kolor tła dokumentu na #B0E0E6
Zmodyfikuj plik style.css dopisując w nim kilka prostych reguł dla elementów body, h1, h2, p a nastepnie zastosuj je w dokumencie html.
Przykladowe rozwiazanie
zawartosc pliku "styl.css"
h1 { color: #800080; background-color: #008080; } body { background-color: #C0C0C0; } p { color: #008080; border-style: solid; }
Zmodyfikuj styl z poprzedniego ćwiczenia w taki sposób, aby zmienić styl obramowania akapitu na kropkowany.
Zmodyfikuj styl z poprzedniego ćwiczenia w taki sposób, aby utworzona lista wypunktowana (ul) wyświetlała tekst w kolorze niebieskim (blue)
Zmodyfikuj styl z poprzedniego ćwiczenia w taki sposób, aby utworzona lista wypunktowana (ul) wyświetlała tekst w kolorze niebieskim (blue) albo w kolorze czerwonym albo zielonym w zależności od użytej klasy
ul { color: blue; } ul.czerwona { color: red; } ul.zielona { color: green; }
<ul> <li class="czerwona"> napis </li> </ul>KONIEC Ćwiczenia style tekstu cz. 1
1. Zbuduj nową stronę w oparciu o znany Ci szkielet.
2. Ustaw tytuł strony jako Stworzenie Świata. Dodaj tekst w sekcji body i podziel go na akapity. (tekst do pobrania w kolumne obok)Po otwarciu pliku w notpad++ lub w notatniku UWAGA: włącz zawijanie wierszy w następujący sposób (jeśli nie jest włączone) widok --> zawijaj wiersze a w notatniku zwykłym Format -> Zawijanie wierszy
3. Dodaj nagłówek pierwszego poziomu h1. Wpisz w nim Stworzenie Świata. Dodaj nagłówki h2: Dzień pierwszy, Dzień drugi, Dzień trzeci, Dzień czwarty, Dzień piąty, Dzień szósty, Dzień siódmy odpowiednio dla każdego akapitu.
4. Ustaw pogrubienie ostatniego zdania Oto są dzieje początków po stworzeniu nieba i ziemi.. Dodaj na końcu strony linię poziomą.
5. Tekst zawiera wiele cytatów jak np. «Niechaj się stanie światłość!», umieść każdy z nich w
i dodaj kursywę .6. Podświetl tekst I tak upłynął wieczór i poranek – dzień pierwszy kolorem żółtym. (odpowiednie polecenie wyszukaj w sieci Internet)
7. Dodaj na końcu strony spis cytatów. Wypunktowanie ma kształt małego kwadracika (nie kółka). Jeśli nie pamiętasz polecenia wyszukaj je w sieci Internet. Poniżej spis wszystkich cyctatów i przykąłd wykonania:
![]()
Efekt końcowy powinien wyglądac jak na rysunku poniżej:
![]()
![]()
![]()
KONIEC ZADANIA 1
treść | plik |
---|---|
1. Zbuduj nową stronę w oparciu o znany Ci szkielet i zapisz pod nazwą layout_nr.html, gdzie nr to numer z dziennika. 2. Kolejne polecenia znajduja się w pliku w formacie pdf (link obok) 3. Efekt końcowy: |
Treść zadania |