BAZA DANYCH MySQL - wiadomości wstępne
Z bazami danych spotkałeś się już pewnie niejeden raz. Bazą danych jest na przykład książka adresowa w Twoim programie pocztowym. Bazy danych używane są w bankach i większych przedsiębiorstwach do przechowywania informacji o kontach czy też danych personalnych.
Przechowywanie danych w bazach odbywa się w określiny sposób. Na bazę danych składają się tabele, a w nich rekordy podzielone na pola.
RODZAJE BAZ DANYCH
Bazy danych możemy podzielić na płaskie i relacyjne. Płaskie bazy danych Tego typu bazy danych to nic innego jak pliki tekstowe, w których zastosowano odpowiedni klucz podziału na rekordy i pola. Najczęściej rekordy są osobnymi liniami pliku, a pola oddzielone są umownym znakiem, np. średnikiem, dwukropkiem, czy tabulatorem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że znak separacji nie może występować w zawartości pól. Można również zdefiniować długość poszczególnych pól; nie ma wtedy potrzeby oddzielania ich, ponieważ wiadomo, w którym miejscu zaczyna się odpowiednie pole.
Poniższy przykład prezentuje płaską bazę danych:
1;Noc na ziemi;Jim Jarmush
2;Psy;Władysław Pasikowski
3;Ptaki;Alfred Hitchcock
4;Siedem;David Fincher
5;Człowiek z Żelaza;Andrzej Wajda
6;Arizona Dream;Emir Kusturica
7;Chata wuja Toma;Stan Lathan
8;Pulp Fiction;Quentin Tarantino
W powyższym przykładzie można wyróżnić trzy pola: numer pozycji (id), tytuł oraz reżysera filmu. Pola oddzielone zostały za pomocą średnika. Taki plik tekstowy nie jest jednak łatwy w edycji i jest mało wydajnym rozwiązaniem. Nadaje się za to do prostych czynności, na przykład przechowywania wartości, które nie są poddawane częstej edycji, oraz tam, gdzie nie ma dostępu do serwera baz danych, a wydajność przyjętego rozwiązania nie jest najważniejsza.
Relacyjne bazy danych
Relacyjne bazy danych są dużo wydajniejsze niż pliki tekstowe, a ich obsługa za pomocą języka zapytań SQL jest prosta i przyjemna. Relacyjne bazy danych składają się z kolumn i rekordów. Każda kolumna ma swoją nazwę, a każdy rekord przechowuje inną pozycję. Pola są określonego typu, dlatego można w nich łatwo przechowywać teksty, liczby, daty czy obrazki. Klucze podstawowe umożliwiają jednoznaczną identyfikację danego rekordu. W poprzednim przykładzie takim kluczem byłoby pole zawierające numer pozycji (id). W relacyjnych bazach danych kolejność rekordów nie ma znaczenia, ponieważ za pomocą języka SQL można nie tylko wybrać interesujące nas rekordy, ale również je posortować.
CZYM JEST MySQL?
MySQL jest szybkim, wielowątkowym serwerem baz danych obsługującym język zapytań SQL. Pracuje z wieloma użytkownikami i doskonale nadaje się do wykorzystania razem z PHP jako darmowa platforma aplikacji internetowych.
W MySQL-u można między innymi tworzyć nowe bazy danych, a w nich tabele, dodawać nowe rekordy, edytować je lub usuwać. Masz do dyspozycji możliwość zarządzania użytkownikami, w tym również dokładnego określania praw dostępu do określonego pola w bazie danych.
W danym momencie z bazy danych może korzystać nieograniczona liczba osób; zależy to jedynie od zasobów fizycznych serwera.